2017 / 10 / 18

Wyróżnienie dla Art Cinema – CEDIA Awards 2016

Projekt Art Cinema otrzymał wyróżnienie w kategorii najlepszego zintegrowanego domu (Best Integrated Home €130.000 – 325.000€) na CEDIA Awards 2016.

CEDIA Awards to najbardziej prestiżowa nagroda jaką można otrzymać w branży inteligentnych systemów oraz rozwiązań audio-wideo. Otrzymują ją projekty wyróżniające się najwyższej jakości projektem, instalacją i integracją w regionie obejmującym Europę, Rosję, kraje WNP, Indie, Pakistan, Bliski Wschód i Afrykę. Wyróżnienie „Highly Commended” przyznawane jest jednemu projektowi w danej kategorii. Oznacza ono, że projekt wyróżnia się wyjątkowymi rozwiązaniami i najwyższymi standardami realizacji.

Nagrodzona „Góralska rezydencja” znajduje się na południu Polski. Zgodnie z zamysłem właściciela podzielona została na cztery strefy – główną mieszkalną, wydzieloną mieszkalną, rekreacyjną i gościną. Każda z nich ma nieco inną funkcję, co należało uwzględnić przy planowaniu stosowanych rozwiązań. Art Cinema stworzyło system, w którym każde urządzenie elektryczne w budynku jest jego częścią. Z technicznego punktu widzenia i ze względu na wielkość rezydencji system jest bardzo złożony (zintegrowano sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewanie, klimatyzację i wentylację, wideo-domofon, elektryczne okna dachowe, bramy garażowe, nagłośnienie wielostrefowe multiroom, sterowanie urządzeniami AV, mechanizmy maskujące dla telewizorów, stację pogodową, dystrybucję sygnału wideo, dwa mechanizmy fontann, sieć LAN i WLAN, system alarmowy i monitoring wizyjny), ale dzięki umiejętnemu programowaniu prosty i intuicyjny w obsłudze.

Strefę główną wyposażono w sterowanie oświetleniem, automatykę budynkową, nagłośnienie wielostrefowe multiroom, rolety, ogrzewanie i klimatyzację - wszystko zintegrowano w jeden nadrzędny system sterowania. Druga strefa, czyli wydzielone mieszkanie ma własny system sterowania ograniczony do tej strefy, niemniej zintegrowany z pozostałymi systemami nieruchomości. Osobno zarządzana jest strefa rekreacyjna. Ponadto jedno skrzydło budynku przeznaczone zostało na część gościnną i zastosowano w nim daleko posuniętą automatyzację opartą o wykrywanie obecności gości w pokojach. Inwestor wymagał, aby wszystkie funkcje inteligentnego budynku w każdej ze stref były dostępne z poziomu głównego użytkownika i ograniczone dla pozostałych. Dodatkowo interfejs użytkownika miał być maksymalnie intuicyjny i charakteryzować się prostą obsługą.

Szczególnie interesująca z technologicznego punktu widzenia była strefa gościnna, podzielona na samodzielne pokoje. W każdym z nich działa niezależnie sterowanie oświetleniem, roletami, elektrycznie zamykanymi oknami dachowymi, klimatyzacją i urządzeniami AV. System wykrywa czy pokoje są zajęte i automatycznie dostosowuje temperaturę i stan urządzeń AV. Warto dodać, że okna zamykają się automatycznie jeśli system wykryje deszcz lub silny wiatr. Główny użytkownik domu ma możliwość nadrzędnego sterowania każdym z pokoi.

Wydzielona strefa mieszkalna stanowi „dom wewnątrz domu” i posiada niezależne systemy sterowania oświetleniem czy nagłośnieniem wielostrefowym oraz kontakt z bramą zewnętrzną.

Nagrody CEDIA przyznawane są od 2006 roku uzyskały renomę Oscarów branży technologii inteligentnego budynku. Każdego roku członkowie regionu składają swoje najlepsze projekty – w tym roku wszystkie kategorie obejmowały ponad 200 zgłoszeń z 18 krajów. Każde zgłoszenie jest anonimowo oceniane przez panel ekspertów ze świata architektury, wyposażenia wnętrz, nieruchomości i oczywiście branży inteligentnych systemów. W ocenie projektów brana jest pod uwagę zgodność z branżowymi standardami, odpowiednie zaprojektowanie i wykorzystanie dostępnych rozwiązań technologicznych, oraz najwyższy standard instalacji.

To nie pierwszy sukces Art Cinema w CEDIA Awards:


  • w 2015 roku marka została zwycięzcą kategorii najlepszego kina domowego („Best Home Cinema L40.000 – 100.000”).
  • w 2014 roku w CEDIA Awards Yearbook znalazły się projekty w kategoriach najlepszego zintegrowanego domu („Best Integrated Home under L100.000”), najlepiej przygotowanej szafy tele-technicznej („Best dressed rack”) najlepszego systemu oświetleniowego („Best Lighting Scheme”) oraz najlepszego salonu pokazowego („Best showroom”).
  • w 2013 roku projekt Art Cinema został finalistą w kategorii najlepszego zintegrowanego domu („Best Integrated Home L100.000-250.000”), a kolejny projekt w tej kategorii trafił do CEDIA Awards Yearbook

Art Cinema jest najbardziej utytułowanym członkiem CEDIA z siedzibą w Polsce.